Council Staff

Field Services Team

Registrar / Membership Data: Patricia Fountain 407-703-0227
Registrar / Membership Data: David Tota 407-703-0250
Assistant to the Director of Field Services: Wendy Thomas 407-703-0281
Director of Field Services: Chris Crowley 407-703-0256

Alpha Service Area

Omega Service Area

Field Director: David Mott 407-703-0252 Field Director: Halvern Johnson 407-703-0269
Assistant to the Alpha Service Area: Lilly Bruno 407-703-0226 Assistant to the Omega Service Area: Debbie Robinson 407-703-0253
Colonial District Challenger District
District Director: Brian Gorman 407-703-0234 Senior District Executive: Stephanie Govatos 407-703-0268
Senior District Executive: Matt Hartigan 407-703-0251
Lake District Osceola District
District Executive: John Larsen 407-703-0262 District Executive: Tony Gisondi 518-791-2275
Eagle Empire District Riverside District
District Director: Richard Fallon 407-703-0273 District Executive: Sally Richardson
District Executive: Mike Green 407-703-0251
District Executive: Tom Buckner 407-703-0264 Timuqua District
District Director: John Burke
Seminole District
District Executive: Ethel Harris 407-703-0238

 

 

Program / Scouter Services Team

Scouter Services Assistant: Theresa Jones 407-703-0222
Advancement and Training Records: Lynette Dukes 407-703-0225
Program Director: Leigh Taylor 407-703-0261
Director of Camping Services: Mike Evano 407-703-0237

Leonard & Marjorie Williams Family Scout Reservation & Support Services

Camp Ranger (Sites 1-16, Group Camp): Sam Bostic 407-703-0286
Camp Ranger (Sites 17-25, Family Camp): Art Shippee 407-703-0284
Camp Ranger (Dr. Phillips Park): Tim LaBar 407-703-0285
Camp Admin. Assistant / DSS Assistant: Pam Falconer 407-703-0230
Director of Support Service (DSS): Matt Ragan 407-703-0247

Business Support Team

Accounting Assistant: Kathy Devlin 407-703-0274
Accountant: Mark Janofsky 407-703-0287
Chief Financial Officer: Henry Knowles 407-703-0241

Development Team

Event Planning Assistant Kimmy Orosco 407-703-0254
Development Director Traci Raber 407-703-0224
Senior Development Director Tia Pendleton 407-703-0245
Director of Development Randy Steil 407-703-0282

Scout Executive

Assistant to the Scout Executive Traci Shepherd 407-703-0272
Scout Executive Eric Magendantz