Council Staff

Field Services Team

Registrar / Membership Data: Patricia Fountain 407-703-0227
Assistant to the Director of Field Services: Wendy Thomas 407-703-0281
Director of Field Services: Chris Crowley 407-703-0256

Alpha Service Area

Omega Service Area

Field Director: David Mott 407-703-0252 Field Director: Halvern Johnson 407-703-0269
Assistant to the Field Service Areas: Lilly Bruno 407-703-0226
Colonial District Challenger District
District Director: Brian Gorman 407-703-0234 District Executive: David Kilby 620-755-3151
Senior District Executive: Matt Hartigan 407-703-0251
Lake District Osceola District
District Executive: Kellen Cooper 407-703-0262 District Executive: TBD
Eagle Empire District Riverside District
District Director: Stephanie Govatos 407-703-0273 District Executive: Richard Bruce 321-794-0241
District Executive: Mike Green 407-703-0251
District Executive: Tom Buckner 407-703-0264 Timuqua District
District Executive: Angie Slattery 636-634-0316
Seminole District District Executive:
District Executive: Ethel Harris 407-703-0238

 

Council Support Team

Scouter Services Team

Scouter Services Assistant: Theresa Jones 407-703-0222
Advancement and Training Records: Lynette Dukes 407-703-0225

Properties & Facilities Team

Camp Ranger (Sites 1-16, Group Camp): Sam Bostic 352-669-8558
Camp Ranger (Sites 17-25, Family Camp): Art Shippee 352-669-8558
Camp Ranger (Dr. Phillips Park): Tim LaBar 352-669-8558
Council Service Center Maintenance Aaron Caverly

Program Team

Program Director: (Short Term Camps / Day Camps / Unit Camping) Leigh Taylor 407-703-0261
Program Director: (Winter Camp / Summer Camp / Outside Groups / Advancement) Mac Griffith

Council Support / Camp Admin / Management

Camp Senior Activities Coordinator / DSS Assistant: Pam Falconer 407-703-0230
Director of Support Service (DSS): Matt Ragan 407-703-0247
Director of Camping Services Mike Evano 407-703-0237

Business Support Team

Accounting Assistant: Kathy Devlin 407-703-0274
Accountant: Mark Janofsky 407-703-0287
Chief Financial Officer: Henry Knowles 407-703-0241

Development Team

Event Planning Assistant Kimmy Orosco 407-703-0254
Development Assistant David Tota 407-703-0250
Development Director Cherise Czaban 407-703-0245
Director of Development Randy Steil 407-703-0282

Scout Executive

Assistant to the Scout Executive Traci Shepherd 407-703-0272
Scout Executive Eric Magendantz